Сайт продается, подробности: whatsapp telegram
Скачать:TXTPDF
Псалтырь на церконославянском с ударениями

Псалтирь на церковнославянском с ударениями.

Молитвы перед началом чтения Псалтири

Разумно да будет, како подобает особь пети Псалтирь

Аще иерей, глаголет:

Благослове?н Бог наш, всегда?, ны?не и при?сно и во ве?ки веко?в.

Аще ли ни, глаголи умиленно: Моли?твами святы?х оте?ц на?ших, Го?споди Иису?се Христе? Бо?же наш, поми?луй нас.

Ами?нь. Царю? Небе?сный. Трисвятое. И по О?тче наш…

Тропари сия, глас 6

Поми?луй нас, Го?споди, поми?луй нас, вся?каго бо отве?та недоуме?юще, сию? Ти моли?тву я?ко Влады?це гре?шнии прино?сим: поми?луй нас.

Слава: Честно?е проро?ка Твоего?, Го?споди, торжество?, Не?бо Це?рковь показа?, с челове?ки лику?ют А?нгели. Того? моли?твами, Христе? Бо?же, в ми?ре упра?ви живо?т наш, да пое?м Ти: Аллилу?иа.

И ныне: Мно?гая мно?жества мои?х, Богоро?дице, прегреше?ний, к Тебе? прибего?х, Чи?стая, спасе?ния тре?буя: посети? немощству?ющую мою? ду?шу и моли? Сы?на Твоего? и Бо?га на?шего да?ти ми оставле?ние, я?же соде?ях лю?тых, Еди?на Благослове?нная.

Го?споди, поми?луй (40). И поклонися, елико ти мощно.

Таже молитва

Святей Живоначальней Троице

Всесвята?я Тро?ице, Бо?же и Соде?телю всего? ми?ра, поспеши? и напра?ви се?рдце мое?, нача?ти с ра?зумом и конча?ти де?лы благи?ми богодухнове?нныя сия? кни?ги, я?же Святы?й Дух усты? Дави?довы отры?гну, и?хже ны?не хощу? глаго?лати аз, недосто?йный, разуме?я же свое? неве?жество, припа?дая молю?ся Ти, и е?же от Тебе? по?мощи прося?: Го?споди, упра?ви ум мой и утверди? се?рдце мое?, не о глаго?лании усте?н стужа?ти си, но о ра?зуме глаго?лемых весели?тися, и пригото?витися на творе?ние до?брых дел, я?же учу?ся, и глаго?лю: да до?брыми де?лы просвеще?н, на суди?щи десны?я Ти страны? прича?стник бу?ду со все?ми избра?нными Твои?ми. И ны?не, Влады?ко, благослови?, да, воздохну?в от се?рдца, и язы?ком воспою?, глаго?ля си?це:

Прииди?те, поклони?мся Царе?ви на?шему Бо?гу.

Прииди?те, поклони?мся и припаде?м Христу?, Царе?ви на?шему Бо?гу.

Прииди?те, поклони?мся и припаде?м Самому? Христу?, Царе?ви и Бо?гу на?шему.

Таже постой мало, дондеже утишатся вся чувства. Тогда сотвори начало не вскоре, без лености, со умилением и сокрушенным сердцем. Рцы cиe: «Блаже?н муж…» тихо и разумно, со вниманием, а не борзяся, якоже и умом разумевати глаголемая.

ДАВИ?ДА ПРОРО?КА И ЦАРЯ? ПЕСНЬ

Кафи?сма пе?рвая

Псалом 1

Псало?м Дави?ду, не надпи?сан у евре?й

1 Блаже?н муж, и?же не и?де на сове?т нечести?вых и на пути? гре?шных не ста, и на седа?лищи губи?телей не се?де, 2 но в зако?не Госпо?дни во?ля eго?, и в зако?не Его? поучи?тся день и нощь. 3 И бу?дет я?ко дре?во насажде?нное при исхо?дищих вод, е?же плод свой даст во вре?мя свое?, и лист eго? не отпаде?т, и вся, ели?ка а?ще твори?т, успе?ет. 4 Не та?ко нечести?вии, не та?ко, но я?ко прах, eго?же возмета?ет ветр от лица? земли?. 5 Сего? ра?ди не воскре?снут нечести?вии на суд, ниже? гре?шницы в сове?т пра?ведных. 6 Я?ко весть Госпо?дь путь пра?ведных, и путь нечести?вых поги?бнет.

Псалом 2

Псало?м Дави?ду

1 Вску?ю шата?шася язы?цы, и лю?дие поучи?шася тще?тным? 2 Предста?ша ца?рие зе?мстии, и кня?зи собра?шася вку?пе на Го?спода и на Христа? Его?. 3 Расто?ргнем у?зы их и отве?ржем от нас и?го их. 4 Живы?й на Небесе?х посмее?тся им, и Госпо?дь поруга?ется им. 5 Тогда? возглаго?лет к ним гне?вом свои?м и я?ростию Свое?ю смяте?т я?. 6 Аз же поста?влен есмь Царь от Него? над Сио?ном, горо?ю свято?ю Его?, 7 возвеща?яй повеле?ние Госпо?дне. Госпо?дь рече? ко Мне: Сын Мой еси? Ты, Аз днесь роди?х Тя. 8 Проси? от Мене?, и дам Ти язы?ки достоя?ние Твое?, и одержа?ние Твое? концы? земли?. 9 Упасе?ши я? жезло?м желе?зным, я?ко сосу?ды скуде?льничи сокруши?ши я?. 10 И ны?не, ца?рие, разуме?йте, накажи?теся вси судя?щии земли?. 11 Рабо?тайте Го?сподеви со стра?хом и ра?дуйтеся Ему? с тре?петом. 12 Приими?те наказа?ние, да не когда? прогне?вается Госпо?дь и поги?бнете от пути? пра?веднаго, егда? возгори?тся вско?ре я?рость Его?. Блаже?ни вси наде?ющиися Нань.

Псалом 3

1 Псало?м Дави?ду, внегда? отбега?ше от лица? Авессало?ма, сы?на своего?

2 Го?споди, что ся умно?жиша стужа?ющии ми? Мно?зи востаю?т на мя, 3 мно?зи глаго?лют души? мое?й: несть спасе?ния eму? в Бо?зе eго?. 4 Ты же, Го?споди, Засту?пник мой еси?, сла?ва моя? и вознося?й главу? мою?. 5 Гла?сом мои?м ко Го?споду воззва?х, и услы?ша мя от горы? святы?я Своея?. 6 Аз усну?х, и спах, воста?х, я?ко Госпо?дь засту?пит мя. 7 Не убою?ся от тем люде?й, о?крест напа?дающих на мя. 8 Воскресни?, Го?споди, спаси? мя, Бо?же мой, я?ко Ты порази?л еси? вся вражду?ющыя ми всу?е: зу?бы гре?шников сокруши?л еси?. 9 Госпо?дне есть спасе?ние, и на лю?дех Твои?х благослове?ние Твое?.

Слава:

Псалом 4

1 В коне?ц, в пе?снех псало?м Дави?ду

2 Внегда? призва?ти ми, услы?ша мя Бог пра?вды моея?, в ско?рби распространи?л мя еси?, уще?дри мя и услы?ши моли?тву мою?. 3 Сы?нове челове?честии, доко?ле тяжкосе?рдии? Вску?ю лю?бите суету? и и?щете лжи? 4 И уве?дите, я?ко удиви? Госпо?дь преподо?бнаго Своего?: Госпо?дь услы?шит мя, внегда? воззва?ти ми к Нему?. 5 Гне?вайтеся, и не согреша?йте, я?же глаго?лете в сердца?х ва?ших, на ло?жах ва?ших умили?теся. 6 Пожри?те же?ртву пра?вды и упова?йте на Го?спода. 7 Мно?зи глаго?лют: кто яви?т нам блага?я? Зна?менася на нас свет лица? Твоего?, Го?споди. 8 Дал еси? весе?лие в се?рдце мое?м: от плода? пшени?цы, вина? и еле?а своего? умно?жишася. 9 В ми?ре вку?пе усну? и почи?ю, я?ко Ты, Го?споди, еди?наго на упова?нии всели?л мя еси?.

Псалом 5

1 О насле?дствующем, псало?м Дави?ду

2 Глаго?лы моя? внуши?, Го?споди, разуме?й зва?ние мое?. 3 Вонми? гла?су моле?ния моего?, Царю? мой и Бо?же мой, я?ко к Тебе? помолю?ся, Го?споди. 4 Зау?тра услы?ши глас мой, зау?тра предста?ну Ти, и у?зриши мя. 5 Я?ко Бог не хотя?й беззако?ния, Ты еси?: не присели?тся к Тебе? лука?внуяй, 6 ниже? пребу?дут беззако?нницы пред очи?ма Твои?ма: возненави?дел еси? вся де?лающыя беззако?ние. 7 Погуби?ши вся глаго?лющыя лжу: му?жа крове?й и льсти?ва гнуша?ется Госпо?дь. 8 Аз же мно?жеством ми?лости Твоея?, вни?ду в дом Твой, поклоню?ся ко хра?му свято?му Твоему?, в стра?се Твое?м. 9 Го?споди, наста?ви мя пра?вдою Твое?ю, враг мои?х ра?ди испра?ви пред Тобо?ю путь мой. 10 Я?ко несть во усте?х их и?стины, се?рдце их су?етно, гроб отве?рст горта?нь их: язы?ки свои?ми льща?ху. 11 Суди? им, Бо?же, да отпаду?т от мы?слей свои?х, по мно?жеству нече?стия их изри?ни я?, я?ко преогорчи?ша Тя, Го?споди. 12 И да возвеселя?тся вси упова?ющии на Тя, во век возра?дуются, и всели?шися в них, и похва?лятся о Тебе? лю?бящии и?мя Твое?. 13 Я?ко Ты благослови?ши пра?ведника, Го?споди: я?ко ору?жием благоволе?ния венча?л еси? нас.

Псалом 6

1 В коне?ц, в пе?снех о осмо?м, псало?м Дави?ду

2 Го?споди, да не я?ростию Твое?ю обличи?ши мене?, ниже? гне?вом Твои?м нака?жеши мене?. 3 Поми?луй мя, Го?споди, я?ко не?мощен есмь, исцели? мя, Го?споди, я?ко смято?шася ко?сти моя?. 4 И душа? моя? смяте?ся зело?: и Ты, Го?споди, доко?ле? 5 Обрати?ся, Го?споди, изба?ви ду?шу мою?: спаси? мя ра?ди ми?лости Твоея?. 6 Я?ко несть в сме?рти помина?яй Тебе?: во а?де же кто испове?стся Тебе?? 7 Утруди?хся воздыха?нием мои?м, измы?ю на вся?ку нощь ло?же мое?, слеза?ми мои?ми посте?лю мою? омочу?. 8 Смяте?ся от я?рости о?ко мое?, обетша?х во всех вразе?х мои?х. 9 Отступи?те от мене?, вси де?лающии беззако?ние, я?ко услы?ша Госпо?дь глас пла?ча моего?: 10 услы?ша Госпо?дь моле?ние мое?, Госпо?дь моли?тву мою? прия?т. 11Да постыдя?тся и смяту?тся вси врази? мои?, да возвратя?тся и устыдя?тся зело? вско?ре.

Слава:

Псалом 7

1 Псало?м Дави?ду, его?же воспе?т Го?сподеви о словесе?х Хуси?евых, сы?на Иемени?ина

2 Го?споди Бо?же мой, на Тя упова?х, спаси? мя от всех гоня?щих мя и изба?ви мя: 3 да не когда? похи?тит я?ко лев ду?шу мою?, не су?щу избавля?ющу, ниже? спаса?ющу. 4 Го?споди Бо?же мой, а?ще сотвори?х сие?, а?ще есть непра?вда в руку? мое?ю, 5 а?ще возда?х воздаю?щым ми зла, да отпаду? у?бо от враг мои?х тощ. 6 Да пожене?т у?бо враг ду?шу мою? и да пости?гнет, и попере?т в зе?млю живо?т мой, и сла?ву мою? в персть всели?т. 7 Воскресни?, Го?споди, гне?вом Твои?м, вознеси?ся в конца?х враг Твои?х, и воста?ни, Го?споди Бо?же мой, повеле?нием, и?мже запове?дал еси?. 8 И сонм люде?й обы?дет Тя, и о том на высоту? обрати?ся. 9 Госпо?дь су?дит лю?дем: суди? ми, Го?споди, по пра?вде мое?й, и по незло?бе мое?й на мя. 10 Да сконча?ется зло?ба гре?шных, и испра?виши пра?веднаго, испыта?яй сердца? и утро?бы, Бо?же, пра?ведно. 11 По?мощь моя? от Бо?га, спаса?ющаго пра?выя се?рдцем. 12 Бог суди?тель пра?веден и кре?пок, и долготерпели?в, и не гнев наводя?й на всяк день. 13 А?ще не обратите?ся, ору?жие Свое? очи?стит, лук Свой напряже? и угото?ва и? 14 и в нем угото?ва сосу?ды сме?ртныя, стре?лы Своя? сгара?емым соде?ла. 15 Се боле? непра?вдою, зача?т боле?знь, и роди? беззако?ние: 16 ров изры?, и ископа? и?, и паде?т в я?му, ю?же соде?ла. 17 Обрати?тся боле?знь eго? на главу? eго?, и на верх eго? непра?вда eго? сни?дет. 18 Испове?мся Го?сподеви по пра?вде Его? и пою? и?мени Го?спода Вы?шняго.

Псалом 8

1 В коне?ц, о точи?лех, псало?м Дави?ду

2 Го?споди, Госпо?дь наш, я?ко чу?дно и?мя Твое? по всей земли?, я?ко взя?тся великоле?пие Твое? превы?ше небе?с. 3 Из уст младе?нец и ссу?щих соверши?л еси? хвалу?, враг Твои?х ра?ди, е?же разруши?ти врага? и ме?стника. 4 Я?ко узрю? небеса?, дела? перст Твои?х, луну? и зве?зды, я?же Ты основа?л еси?. 5 Что есть челове?к, я?ко по?мниши eго?? или? сын челове?чь, я?ко посеща?еши eго?? 6 Ума?лил еси? eго? ма?лым чим от а?нгел, сла?вою и че?стию венча?л еси? eго?. 7 И поста?вил еси? eго? над де?лы руку? Твое?ю, вся покори?л еси? под но?зе eго?. 8 О?вцы и волы? вся, еще? же и скоты? польски?я, 9 пти?цы небе?сныя, и ры?бы морски?я, преходя?щыя стези? морски?я. 10 Го?споди, Госпо?дь наш, я?ко чу?дно и?мя Твое? по всей земли?.

Слава:

По 1–й кафисме, Трисвятое по Отче наш:

Тропарь, глас 1: В беззако?ниих зача?вся аз, блу?дный, не дерза?ю взира?ти на высоту? Небесну?ю, но дерза?я на человеколю?бие Твое?, зову?: Бо?же, очи?сти мя, гре?шнаго, и спаси? мя.

А?ще пра?ведник едва? спаса?ется, аз где явлю?ся, гре?шный? Тяготы? и зно?я дневна?го не понесо?х, но с нае?мники единонадеся?того часа? сопричти? мя, Бо?же, и спаси? мя.

Слава: Объя?тия О?тча отве?рсти ми потщи?ся, блу?дно мое? ижди?х жити?е, на бога?тство неиждива?емое взира?яй щедро?т Твои?х, Спа?се, ны?не обнища?вшее мое? да не пре?зриши се?рдце. Тебе? бо, Го?споди, умиле?нием зову?: согреши?х на Не?бо и пред Тобо?ю.

И ныне: Упова?ние христиа?н, Пресвята?я Де?во, Его?же родила? еси? Бо?га па?че ума? же и сло?ва, непреста?нно моли? с го?рними си?лами да?ти оставле?ние грехо?в нам всем, и испра?вление жития?, ве?рою и любо?вию при?сно Тя чту?щим.

Го?споди, поми?луй (40) и молитва:

Влады?ко Вседержи?телю, Непостижи?ме, нача?ло све?та и преу?мная си?ло, и?же Ипоста?сного Сло?ва Оте?ц и еди?носильнаго Твоего? Ду?ха испусти?тель: милосе?рдныя ра?ди

Скачать:TXTPDF

Псалтырь на церконославянском с ударениями Ветхий читать, Псалтырь на церконославянском с ударениями Ветхий читать бесплатно, Псалтырь на церконославянском с ударениями Ветхий читать онлайн